שדה דב, היום שאחרי: "עם קבלת ההיתרים, המחירים ישתוללו"

כשברקע נמשכות ההכנות לפינויו של שדה התעופה בצפון תל אביב, ערכה של הקרקע במקום עולה מיום ליום. "כולם מבינים שיש פה הזדמנות שלא תחזור על עצמה"

פברואר הגיע לסיומו, ונראה כי הערפל האופף את עתידו של שדה דב מתחיל להתפזר. שדה התעופה הוותיק בצפון תל אביב צפוי לסגור את שעריו בקיץ הקרוב, כשבאחרונה צלח המהלך עוד שלב עם אישורה של תוכנית הענק לבניית רובע מגורים חדש בשטח שיפונה.

במכתב רשמי ששיגר לאחרונה מנהל שדה דב, עודד אזולאי, לחברות התעופה הפועלות במתחם, הן התבקשו להיערך לקראת מועד הפינוי, אז ייאלצו להעתיק את פעילותן לשדות תעופה חלופיים. על פי המכתב, פעילות התעופה הצבאית והאזרחית בשדה דב תופסק החל מ-1 ביולי.

שדה דב. הפעילות במתחם צפויה להיפסק ביולי
שדה דב. הפעילות במתחם צפויה להיפסק ביולי. צילום: עמית שעל.

בסוף ינואר אישרה הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הולחו"ף), בראשות מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, את תוכנית המתאר לרובע, הכוללת כ-16 אלף יחידות דיור. התוכנית צפויה לעבור לעיונה של ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון, ומשם תחזור אל הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב לקראת המשך ההליך לאישורה.

לצד מגורים תכלול התוכנית שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור, פארקים ובתי מלון, כשהוועדה אף אישרה להוסיף עוד 1,700 חדרי מלון ל-2,000 שכבר מוצעים במסגרת התוכנית, וזאת כדי להגדיל את ההיצע התיירותי בתל אביב. התוכנית מבקשת גם לייצר ברובע רחובות עם חזיתות מסחריות, מדרכות רחבות ובתי קפה, ובחלקו המערבי היא מייעדת שטחים לטובת שני פארקים – פארק החוף, בשטח של 177 דונם; ופארק מסלול, בשטח של 60 דונם – אשר יחברו אותו לחוף הים. עוד החליטה הוועדה כי גובה הבינוי בחזית הראשונה לים יוגבל ל-25 קומות, במגדלים בודדים בלבד – זאת בהתאם לגובה שנקבע בתוכנית המתאר תא/5000.

מניית זהב

סגירתו של שדה התעופה והמשך קידומה של תוכנית רובע המגורים מספקות רוח גבית לאלפי בעלי הקרקעות בגוש הגדול, שהקרקע שברשותם מסומנת כבר כיום כתפוח האדמה הכי לוהט בזירת הנדל"ן המקומית. בקרב מומחים בשוק רווחת הסברה כי סמיכותה של דירה לקו המים מעלה את שוויה בכ-35% לפחות. בהתחשב בכך שנדל"ן בקרבת החוף הוא מוצר במחסור בישראל, הרי שעליית השווי הצפויה במהלך השנים הבאות עשויה להגיע למאות אחוזים.

"כאנשי נדל"ן, ההסתכלות שלנו על קרקע היא כעל השקעה במניה של אפל או מיקרוסופט", אומרת רינה צלליכין, מבעלי חברת ריף נדל"ן. "כבר כיום ערכן של הקרקעות בשדה דב לא יסולא בפז, וככל שנתקרב למועד פינוי השדה, הרי שערכה של המניה הזו רק יעלה. הביקוש לחלקות אדמה באזור גבוה בצורה בלתי-רגילה, כשהצפי להיתרים הוא בגבולות ה-10 שנים מהיום. נזילותה של הקרקע גבוהה גם כן, למי שרוצה לממש אותה ברווח באופן מיידי. הפרדוקס שדווקא שאנשים מחתך סוציו-אקונומי גבוה הם שמזהים את הפוטנציאל ומשקיעים".

הפרויקט בשדה דב. 16 אלף יחידות דיור לצד בתי מלון
הפרויקט בשדה דב. 16 אלף יחידות דיור לצד בתי מלוןאיור: רשות מקרקעי ישראל/ארי כהן אדריכלות ובינוי ערים

בימים האחרונים השיקה ריף נדל"ן, המתמחה בהשקעות מניבות בישראל, ארה"ב ופנמה, קמפיין שיווקי נרחב, שבמסגרתו היא מציעה יחידת קרקע באזור שדה דב תמורת 800 אלף שקל, כשהיטל ההשבחה כבר כלול במחיר. "אנחנו מציעים למעשה את הזכות ליחידת קרקע, וזה באמת סכום סביר ביחס לפוטנציאל ההשבחה האדיר של האזור הזה", אומרת צלליכין. היא מבהירה כי נכון לשלב זה הקרקע עדיין אינה זמינה לבנייה, אך "עם פינוי השדה והרצת התוכניות בוועדות השונות וקבלת ההיתרים, המחירים פה ישתוללו. אנחנו מכירים היטב את שדה דב, וכבר שנים משווקים קרקעות במקום. מי שהלך איתנו מתחילת הדרך, יכול היום להרשות לעצמו לחייך.

"השורה התחתונה היא שפר מטר מרובע – אין ולא יהיו דירות במחירים של שדה דב", מסכמת צלליכין. "מי שמחפש קרקע למגורים או להשקעה, מבין היטב שיש פה הזדמנות שלא תחזור על עצמה".

תוכן עניינים

רוצים לשמוע פרטים?

חייגו עכשיו 8477* או השאירו פרטים: